GUFERÁ

Čo sú to guferá?

Guferá či hriadeľové tesnenia sú stojnými súčiastkami, ktoré slúžia na tesnenie ložísk a hriadeľa. Ich tvar je prispôsobený tvaru hriadeľa, majú podobu kruhu s otvorom na voľný priechod hriadeľa. Využívané sú napríklad na utesnenie olejov a mazív v priestore prevodoviek, ložísk a podobne.

Kde sa guferá využívajú?

Guferá sa ako tesnenie používajú na mnohých miestach. Vďaka svojim akostným tesniacim vlastnostiam a kruhovému tvaru zabezpečujú plnohodnotné fungovanie mnohých mechanizmov. Okrem tesnenia, olejov či mazív v priestoroch ložísk zároveň chránia tieto časti voči vnikaniu rôznych nečistôt z vonkajšieho prostredia. Vybrané špeciálne navrhnuté guferá slúžia i na oddelenie rôznych médií systémov.

Guferá sa používajú napríklad pri jednoduchých dvojtaktných motoroch k utesneniu priestoru kľukovej skrine od skrine prevodovej. Dokážu tak zabrániť uniku palivovej zmesi z priestoru kľukovej skrine do prevodovky či úniku oleja z prevodovky do priestoru kľukovej skrine. Guferá svojimi tesniacim vlastnosťami zabraňujú viacerým únikom kvapalín a predchádzajú ich poškodeniu.

NAŠE PRODUKTY

Guferá
Manžety
Stieracie krúžky
Vodiace pásy
O-krúžky
X- krúžky
H-krúžky
Klingerit
Tesnacie šnúry
Tesnacie viečka
Okrúžkové sady
V-krúžky
Korkové tabule
Ploché telefónne krúžky

Podľa čoho vyberať guferá?

Guferá je potrebné vyberať podľa presných parametrov budúceho použitia. Podobne ako ložiská, nájdete i guferá v rôznych veľkostiach. Guferá sa veľkostne líšia v šírke, vonkajšom priemere i vnútornom priemere. Líšia sa však i svojou konštrukciou a použitým materiálom na výrobu.

Hriadeľové tesnenia – guferá sú spravidla vystužené kovovým krúžkom, gumenými časťami a ťažnou pružinou. Niekedy sa guferá používaju i bez kovového výstužného krúžku či pružiny. Dôležité je aby tieto hriadeľové tesnenia dokázali zaistiť dvojitú tesnosť, a to dynamickú tesnosť na úrovni kontaktu tesniacej časti a hriadeľa a statickú tesnosť v mieste jeho uloženia.

Najčastejšie používanými sú guferá v štandardnom prevedení – G – gufero bez prachovky a GP – gufero s prachovkou, ale i guferá s kovovým vonkajším plášťom, guferá s kovovým vonkajším plášťom a prídavnou výstužou, guferá s vlnovou úpravou na vonkajšom priemere, guferá s hydrodynamickou tesniacou plochou a tlakové guferá. S výberom hriadeľového tesnenia vám radi poradíme. Pozrite si tiež našu ponuku náradia, priemyselných remeňov či reťazí.

Chcete vidieť celý sortiment naších gufier?